Pierwsze publikacje komiksów w internecie miały miejsce już w 1992 roku, które były skanami wcześniejszych wydań papierowych. Komiksy dostępne wyłącznie do czytania w internecie wkroczyły w '95.
Komiks internetowy stał się formą niezwykle popularną, zważając też na to, że aktualnie o wiele łatwiej zdobyć jest rysownikom "publikę" w internecie niż poza nim. Pewnie wielu z was obserwuje przynajmniej kilku rysowników na facebook'u, którzy publikują swoje satyryczne paski raz lub kilka razy w tygodniu. Większość z nich przedstawia problematykę każdemu nam dobrze znaną z codzienności, taką jak niesienie wszystkich toreb z zakupami na raz czy brak chęci na napisanie pracy w wizji zbliżającego się deadline'u.
Ale chodźmy o krok dalej. Problematyka przytoczona wyżej odwiedza większość z nas, ale co z osobami nieheteronormatywnymi? Główną postacią w komiksach - nawet jeśli nie jest ona pełna cech charakterystycznych, a wręcz przeciwnie, jej wygląd jest okrojony, aby można się było z nią łatwiej identyfikować - zwykle jest mężczyzna lub kobieta. W większości przypadków pojawiają się też wzmianki o związku heteroseksualnym z inną postacią, lub takowy partner również w komiksie występuje.
Jednak nie jest to regułą. Chcę wam zaprezentować kilka internetowych komiksów nieheteronormatywnych, gdzie głównymi bohaterami są osoby transseksualne, niebinarne, gender-fluid, homoseksualne, etc. Pomijając już fakt przyjemniejszego utożsamiania się z głównym bohaterem, to komiksy te tworzone są przez cudownych, utalentowanych i wykształconych ludzi, którzy rysują ciekawe, mądre, inspirujące i wzruszające prace.
'only-two' jest komiksem internetowym stworzonym przez Lee-Anne, osobę niebinarną prezentującą dzięki komiksowi swoje przeżycia w "binarnym świecie", jak to pisze na swoim blogu.
Lee-ann skończyli studia na kierunku projektowanie graficzne na wydziale sztuk pięknych. Oprócz pracy w zawodzie są też aktywnym członkiem stowarzyszenia "Green Party of England and Waves", gdzie głównie reprezentują społeczność LGBT+ zajmując się tematami i problemami osób trans i niebinarnych, będąc też autorem wykładów i prelekcji.
Komiks czytać można tutaj: https://only-two.tumblr.com/
Tu facebook Lee-Ann: https://www.facebook.com/LeeAnne.Designs
A tu ich Twitter: https://twitter.com/Lee_AnneDesigns
Michael K jest transseksualnym mężczyzną tworzącym internetowe, "jedno-odcinkowe" komiksy skupiające się wokół tematyki trans, homoseksualności oraz bigamii.
Skończył liceum plastyczne. Jego marzeniami są, aby zostać zawodowym rysownikiem komiksów oraz aby w 2017 roku wydać swoją pierwszą książkę dla dzieci.
Michael swoje komiksy publikuje na facebooku i tumblerze:
"Assigned Male" jest komiksem internetowym opowiadającym o problemach związanych z normami płciowymi. Komiks opowiada historię 11-letnie Stephie, transseksualnej dziewczynki odkrywającej swoją płciowość.
Autorka "Assigned Male"- Sophie Labelle - jest transseksualną kobietą, rysowniczką komiksów i autorką wielu książek dla dzieci. Jest aktywistką w temacie osób transseksualnych, ma za sobą wiele przeprowadzonych konferencji o historii osób transseksualnych oraz trans-feminizmie.
Komiks można czytać na stronie Sophie i na facebooku:
Tu twitter Sophie: https://twitter.com/assignedmale
"Stutterhug" jest serią niemych komiksów internetowych, których autorką jest Samantha Davies. Komiksy skupiają się na emocjach i dotyku, nie pojawiają się żadne dialogi. Artystka porusza tematy homoseksualizmu, transseksualizmu, bigami i wielu innych aspektów środowiska LGBT+.
Komiks tutaj:
Tu twitter Sam: https://twitter.com/stutterhug
"Gender Slices" jest autobiograficznym komiksem internetowym tworzonym przez Jey Pawlik - osobę genderfluid. Komiks opowiada o rozterkach i problemach Jey związanymi z ich płciowością, traktowaniem ich przez społeczeństwo i odkrywaniem samych siebie.
Jey skończyli Sheridan College i poza pracą dzienną wykonują wiele zleceń na animację lub grafiki.
"Gender Slices" tutaj: http://genderslices.tumblr.com/
Tutaj facebook Jey: https://www.facebook.com/jpdraws/
Twitter: https://twitter.com/jpdraws
Jeśli czytujcie jakieś ciekawe komiksy internetowe o tematyce nieheternormatywnej, lub z takimi wątkami, podzielcie się tym odkryciem w komentarzu - możliwe, że komiks i jego artysta pojawią się w kolejnym moim wpisie z tej serii. Może znacie jakieś polskie tytuły takich komiksów?
Czy do tej pory byliście czytelnikami któregoś z powyższych komiksów? Czy jesteście fanami formy komiksu internetowego, czy to kompletnie nie wasza bajka?
Czekam na wasze opinie~